Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

Klára Šumová a Michal Bačák

Příběh českého porcelánu v Londýně

31

Designblok a jeho kurátoři Jana Zielinski a Jiří Macek uvedli v Londýně příběh současného českého porcelánu prostřednictvím pěti renomovaných českých designérů, které si bílá matérie natolik podmanila, že se stala jejich hlavním vyjadřovacím médiem.

16.10.2017 Připravila: redakce

Pět různých přístupů k porcelánové hmotě, práci s dekorem a používáním technologií. Kam až můžeme s tradičním výrobním materiálem jít? Hra glazur, prořezávání střepu, technického porcelánu, malby a stříkání solí na klasicky vytočené tvary. Tradice versus inovace. Výstava reprezentuje přístup kurátorů k celému Designbloku. Podporu progresivních talentů a jejich začlenění do mezinárodního kontextu. Ve výstavě se představili Milan Pekař a Mi won McGhee, Markéta Držmíšková a Petr Hák, Roman Šedina, Daniel Piršč, Klára Šumová a Michal Bačák. 

Markéta Držmíšková a Petr Hák

„Ke spolupráci nás oslovila Jane Whithers, hlavní kurátorka Brompton Design District. Líbilo se nám téma – Other stories, a proto jsme přišli s tématem, ve kterém se tradiční materiál podvoluje myšlení konceptuálních designérů,“ vysvětlují Jana Zielinski a Jiří Macek.

19. ročník Designbloku, Prague International Design Festival se koná od 26. do 30. 10. 2017.

Milan Pekař a Mi Won McGhee:

“Nikdo, kdo pracuje s porcelánem, ho snad úplně milovat nemůže. Dělá si, co chce a přinutit ho udělat co chceme hlavně u větších objektů je naprosto strašné. Používám ho hlavně proto, že vzhledem ke svému čistému a jednoduchému složení příliš neovlivňuje glazury, se kterými pracuji a také proto, že si chci dokázat, že to zvládnu.

Milan Pekař

V této výstavě představuji vázy s metalickými krystaly, které vznikly na základě experimentování s tradiční Čínskou glazurou Temnoku z 12. století ve které se mi pomocí oxidu Molybdenu daří růst různé druhy metalických krystalů.”

Daniel Piršč:

„Porcelán liji do klasických forem, ale používám několik postupů, od průsvitu přes dekoraci až k prořezávání. Každý z těchto způsobů ukazuje toto médium v jiném světle, a to je zábavné. V této výstavě představuji plastiky se skrytým příběhem, které jsou vyrobeny technikou prořezávání velmi jemného dekoru do střepu.”

Daniel Piršč

Roman Šedina:

„Keramická technologie je náročná výzva, kde napoprvé nic nevytvoříte. Až časem se naučíte, o čem to je a začnete tomu rozumět. Obě techniky, které používám – točení a stříkání částečně vychází z běžné malosériové výroby. V točení se jedná právě o tu nedokončenost. Tvar nádherně oživuje. Stříkaný porcelán na povrchu nádobu zase dramatizuje.

Roman Šedina

Dekorace provedená porcelánovým nástřikem na vytočený tvar je doplněna o nástřik solemi. Dohromady vzniká harmonie a posouvá běžnou užitkovou nádobu do role objektu. Design spočívá v otevřených tvarech jako otevřená náruč nebo symbol vstřícnosti, pohostinnosti, otevřenosti.”

Klára Šumová a Michal Bačák (Křehký):

„Každá váza vznikla inspirována jinou květinou a také pro jinou květinu, váza jako jeviště pro zářivou krásu květin. Luční kvítí, tulipány, růže, pivoňky, slunečnice, fialky, květy plovoucí na hladině. Květiny, které nejčastěji toužíme mít doma na stole… a příběhy. Třeba o pivoňce, co vyrostla ze slz plameňáků, či o černé růži, s jejichž trny bojují roháči o svou čest.

Klára Šumová a Michal Bačák

Během kvetení růže bolestné se na okvětních plátcích sráží vzdušná vlhkost v daleko větším množství než na jiných rostlinách tohoto druhu a to i v relativně suchém období roku. Důvodem je nízké albedo černého povrchu květů. Tyto kapky rosy, které v pramíncích stékají z květu růže, zapříčinily vznik mnoha pověstí o růži bolestné, kdy si lidé v minulosti mysleli, že růže pláče pro mrtvé jedince roháče rytířka nebo naříká nad bolestí způsobenou odtrženými trny.“

Petr Hák a Markéta Držmíšková

„Při tvorbě nového produktu začínáme experimentem, snažíme se vyzkoušet nové možnosti materiálu a objevit krásu detailu. Mnoho nepovedených kusů může otevřít nové možnosti. V případě kolekce Qantum jsme vymysleli systém výroby pěnové keramiky.

Markéta Držmíšková a Petr Hák

Snažíme se pomocí jednoduchých geometrických tvarů vytvářet krajiny na stolech a v policích. Samotný materiál používáme jako dekor a forma je oproštěna od dalšího tvarování. Hrajeme si pouze s proporcí a velikostí. Osobní vesmír na váš stůl.”

Partneři výstavy: Designblok, České centrum v Londýně, Techo, Křehký

0 Diskuze

Newsletter
Poslat článek na email



* pole s červeným zvýrazněním jsou povinná


Související články

Značka Vipp se drží kovu od čtyřicátých let až do současnosti. Ať jde o ikonické odpadkové koše, kuchyňský i koupelnový nábytek, osvětlení, doplňky, nebo dokonce rychlovarnou konvici, kov vždy dominuje. Nedávno se ovšem značka rozhodla své pole rozšířit a překvapila kolekcí čalouněného nábytku.

Představujeme dřevo ve VIP provedení

Umyvadlo na desku Infinitio (Swiss Aqua Technologies), umyvadlová mísa bez přepadu, tenkostěnná keramika, matný povrch, v několika barevných odstínech, průměr 39 cm, výška 12 cm, cena 5 490 Kč

Slim, mat a pastel v koupelnách

Urban Talks: Leslie Kern (Feminist City)

Jak se ženám žije ve městech, která navrhovali muži?



Právě v prodeji




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2021 Moderní byt Kontakt

RSS Tisk GDPR