Brousit v uličkách hal milánského výstaviště, nakukovat do vnitrobloků domů a starých továren na Zona Tortona nebo se nechat pohltit davem na pouliční koktejlpárty na via Brera je jako probudit se a zhluboka se nadechnout po dlouhém zimním spánku. Nesmírně občerstvující, plné pozitivní energie a nabité inspirací, o niž se s vámi rádi podělíme.
19.06.2017 Připravila: Anna Martinková, Foto: archiv redakce
PATRICIA URQUIOLA PRO MOROSO
Co nás zajímalo nejvíc? Samozřejmě designová svítidla, která prezentovalo na 450 světových výrobců v rámci světelné exhibice Euroluce, a samozřejmě také nábytek a doplňky v designové sekci výstavy Salone Internazionale del Mobile. Kromě jednotlivých novinek nás ale také lákaly příběhy vyprávěné designéry, architekty, výrobci a znalci ušlechtilých řemesel a také samotnými instalacemi. Jeden z nich jsme zachytili na stánku Moroso.
Návrhu expozice se zhostila designérka Patricia Urquiola, která je stejně jako umělecká šéfka značky Patrizia Moroso velkou obdivovatelkou umění pletení a tkaní. Jejich sdílená láska vyústila do výsledné podoby stánku, který je reinterpretací archetypu tradičního tkalcovského stavu. Základem instalace je kovová konstrukce červeně a modře lakovaná, která je vypletena lanem v přírodním odstínu. Výplet symbolicky odděluje sekce stánku věnované produktům jednotlivých designérů a zároveň vytváří dynamickou vizuální souhru vodorovných a svislých linií a jejich stínů.
FANTASTICKÉ SVĚTY A KDE JE NAJÍT
Zona Tortona je řečeno slovy Forresta Gumpa jako bonboniéra. Nikdy nevíte, co ochutnáte, protože vás za každými dalšími dveřmi, další průchodem nebo ve staré výrobní hale čeká dost možná úplně jiný svět. Třeba jako v showroomu Moooi, kde se pod heslem „A Life Extraordinary“ letos představila svítidla a koberce této značky ve společnosti expozice Microsculpture tvořené nazvětšovanými fotografiemi hmyzu od britského fotografa Levona Bisse a nové kolekce designových brýlí Gentle Monster. Vizuálním vyvrcholením této instalace byla jedna velká světelná plastika tvořená 161 svítidly značky Moooi.
MALÉ VELKÉ ZÁZRAKY
Kdo nechtěl ani v Miláně ztratit kontakt s domovem, mohl zamířit na Czech Selection, kde se to hemžilo dobře známými tvářemi a jejich designovými kousky. Milovníci designu s vtipem a nadsázkou si přišli na své u kolekce užitých domácích předmětů od Jakuba Berdycha Hände hoch.
Obdivovatelé křehké krásy se mohli zasnít u nového toaletního stolku z kolekce Audrey Heleny Dařbujánové, váz a svítidel studia Dechem nebo u něžných stolních lamp Macaron, které pro značku Brokis vytvořila Lucie Koldová. Kdo už měl dost vážných debat o směrech současného designu, našel úlevu v příjemné oáze Českého centra Milán, kde byla k vidění výstava Mini Wonders s podtitulem Současný český design pro děti. Mezi autory pohádkového designu se objevili designéři Michal Strach, uskupení My dvě nebo tvůrčí tandem Vrtiška & Žák, který stojí za návrhem dětské kolébky Tutu pro značku Devoto, oceněné jako „Nejlepší nový nábytek“ v rámci přehlídky Designblok 2016.
PROMĚNY SVĚTLA
Kromě italského slunce zářily v Miláně stovky zajímavých světelných expozic a instalací, a to nejen na výstavě Euroluce, ale i v ulicích města a showroomech. Architekt Giovanni Maria Filindeu navrhl speciálně k příležitosti milánského Design Weeku pro showroom Foscarini instalaci Fare Luce (Ubývající světlo) založenou na šesti světelných situacích vycházejících ze vzpomínek z dětství a dalších osobních zážitků.
Každá situace byla spojena s konkrétním prostorem a jeho konceptem tak, aby rezonovaly s danou formou světla. Pocit jarního světla se Filindeu snažil evokovat bělostným interiérem se stylizovanou oblohou z krajky, pro vyvolání pocitu posvátného či mystického světla zvolil prostor obložený sardinskou žulou. Vizuální stránku instalace doplnil autorskou hudbou, „hlasem světla“.
125 LET S LAUFENEM
Švýcarský výrobce koupelnového vybavení, který celý letošní rok oslavuje významné jubileum, prožil milánský Design Week ve velkém stylu. Svůj „stánek“ rozbil v samotném srdci čtvrti designu Brera, v luxusních prostorách domu La Posteria. Prezentace firmy Laufen se zde ujalo studio Acherman, které oslovilo 20 osobností ze světa designu, architektury a umění, včetně ateliéru Oi, Konstantina Grcice, Toana Nguyena, Ludoviky a Roberta Palombových nebo Patricie Urquioly, aby s pomocí myšlenkových asociací a keramiky pomohli vystihnout DNA značky.
Výsledkem je 20 jedinečných skulptur, které byly vystaveny uprostřed La Posterie. V obvodových částech prostoru se usadily nejčerstvější novinky od firmy Laufen, s nimiž vás budeme průběžně seznamovat.