Hustý, nízký, ale mimořádně jemný vlas, řeč je o sametu, který byl v historii materiálem bohatých. Dnes je znamením vytříbeného vkusu, odvahy a v neposlední řadě záležitostí „sametové“ módní vlny.
27.04.2018 Připravila: Veronika Motyčková, Foto: archiv redakce
KTERÝ JE TEN PRAVÝ?
Nad dotek sametu z hedvábí skutečně není. Samet z bavlněné příze má zcela jiný charakter a to se samozřejmě odráží na ceně. Kromě těchto dvou druhů zpracování se můžete setkat se sametem z polyesterových, acetátových a viskózových vláken i různých směsí z umělých a přírodních vláken.
Ani vzhled té nejluxusnější varianty levnější alternativou nedoženete. Plánujete-li nákup nových sametových šatů, investujte do kvality materiálu. Pokud je řeč o nábytku, nezavrhujte levnější formu, umělý samet nabízí hned několik výhod: je nejen cenově dostupnější, ale především se snáze udržuje.
SAMET SI ROZUMÍ…
Jeho návrat je velkolepý a dal se zaznamenat již v předešlém roce. I jeden kousek čalouněný sametem pozvedne atmosféru v prostoru a vytvoří dramatický akcent interiéru. Ale také u sametu platí pravidlo – méně znamená více. Nesnažte se vybavit celý prostor nábytkem čalouněným tímto výrazným materiálem. Kombinujte ho s kovovými základnami či dekoracemi z ručně opracovaného kovu.
Právě s ním si totiž opticky velmi dobře rozumí. Druhým nejčastějším materiálem, který ladí s touto výraznou textilií, je dřevo. V takovém případě vybírejte spíše světlé druhy dřeva. Platí to i s doplňky. Samet kombinujte s jednoduchými a elegantními prvky, vyhněte se vzorům a nábytek neumisťujte do obytných zón s výraznými tapetami nebo výmalbou či s podlahou se zřetelnou strukturou.
SAMET A JEHO KOŘENY
Původ sametu lze jen těžko dohledat. Neexistují žádné jednoznačné objevy o kořenech této textilie. Většina historických pramenů vás však zavede do Číny. Odtud se okolo dvanáctého století dostal do Evropy.
Tenkrát byl materiálem bohatých a známkou luxusu. Aktuálně prožívá renesanci, a to jak v interiérovém designu, tak i ve světě módy jako takové. K sametu přistupujte s odvahou a současně s velkým citem. Dokáže otestovat i designéry a stylisty zvučných jmen. Při dekorování s touto látkou si buď „vylámete zuby“, nebo naopak.
Jak na samet?
-
Nepřehánějte to
-
Jde-li o náchylnější prostředí, dejte přednost umělému složení, samet je více odolný a lehce udržovatelný
-
Potahy perte v programu pro jemné prádlo nebo na 30 °C
-
Samet nežehlete klasickým způsobem, pouze párou Vybírejte z dramatických odstínů, jakými jsou temně modrá, tmavě zelená, vínová či fialová, která je dokonce barvou roku 2018