Juicy Salif není jen pouhý odšťavovač citrusů. Jeho štíhlé kapkovité tělo s pavoučími nohami, které vzdáleně připomíná mimozemského predátora ze scififilmu Válka světů, spatřilo světlo světla v roce 1990 a zanedlouho se stalo ikonou designu.
21.09.2016 Připravila: Edita Erbsová
Jeho tvůrce slavný francouzský designér Philippe Starck o něm údajně prohlásil, že není důležité, zda ho použijete na vymačkání citronu, je přece ikonou doby, a proto ho používejte třeba jako záminku ke konverzaci. A měl pravdu, Juicy Salif se předmětem konverzace díky svému futuristickému vzhledu, o kterém se mluví jako o nejoriginálnějším návrhu naší doby, stává velmi snadno. Někomu připomíná pavouka, jinému chobotnici a těm nejodvážnějším dokonce mimozemskou loď. Jeho tvar opravdu fascinuje. Proto není divu, že milovníci designu jsou o této ikoně schopni vést hodinové debaty. Někdo ho miluje a hrdě vystavuje v obývacím pokoji, jiný na něm hledá mouchy, protože je nespokojený s jeho stabilitou a nutností lovit pecky z vylisované šťávy a vyčítá designérovi, že obětoval základní funkční požadavky estetickému účelu. Ať tak či tak, Juicy Salif je ikonou průmyslového designu, který má své místo ve stálé sbírce Muzea moderního umění v NewYorku. Je oblíbený i jako originální dárek.
Juicy Salif vyrábí společnost Alessi. Zakladatel této společnosti Alberto Alessi vzpomíná: „Dostal jsem od Starcka pokapaný papírový ubrousek (nejspíš rajčatovou omáčkou) s nákresy něčeho s nezaměnitelným tvarem, co stálo nad miskou olihní, z něj na ně kapala jakási šťáva, to vše provázené několika nesrozumitelnými poznámkami. Ale zaujalo mě to.“ Zanedlouho značka Alessi začala, aniž by to tušila, vyrábět legendu – jednoduchého a praktického pomocníka do kuchyně a v podstatě i umělecký objekt, který se výškou 29 cm a průměrem 14 cm stal nejprodávanějším a nejznámějším výrobkem značky Alessi.
Juicy Salif je vyroben z leštěného hliníku a prodává se za necelých dva tisíce korun. K desátému výročí uvedení Juicy Salifu na trh chtěla firma Alessi potěšit sběratele a vyrobila deset tisíc očíslovaných pozlacených verzí, které byly určeny pouze jako ozdoba, protože kyselina citronová ničí pozlacení. Mezi lety 1991 a 2004 bylo vyrobeno i několik kusů v antracitové barvě, které se rovněž staly sběratelským předmětem. K oslavě 25. výročí citrusovače představila firma limitovanou výroční edici (hliník s bílým povrchem) a limitovanou edici 299 kusů v bronzu.
PHILIPPE STARCK
Narodil se 18. 1. 1949 v Paříži, jeho otec byl letecký inženýr Po studiích na École Nissim de Camondo v Paříží založil se svou první ženou designové studio V 70. letech se proslavil interiérem několika pařížských nočních barů a především návrhem prezidentského apartmá v Elysejském paláci pro tehdejšího nově zvoleného prezidenta Francie Françoise Mitterranda Starckovy práce se vyznačují nejen nepřehlédnutelnými tvary, ale i neobvyklými názvy. Lis na citrony Juicy Salif (1990–1991) patří k jeho komerčně nejúspěšnějším návrhům S jeho pracemi se můžeme setkat snad ve všech oblastech života – od zubního kartáčku přes počítačovou myš až po nábytek. Do všech vložil svůj talent, humor a pohled na svět, mj. navrhuje i pro Driade, Kartell, Alessi, Louis Vuitton ad. Minulý rok jsme ho mohli vidět v show BBC s názvem Design for life (Design pro život, vysílala ČT2)