Výtvarné umění rozhodně nepatří jen do výstavních síní nebo veřejného prostoru. Stejně silně může zapůsobit v soukromém interiéru, který výrazně zkultivuje a dodá mu jedinečný charakter. A zvládne to i v případě, že není dílem proslulého autora. Skutečná hodnota malby, grafiky nebo sochy se totiž může od tržní ceny významně lišit...
30.01.2019 Připravila: Jana Polomová, Foto: archiv redakce
Staňte se kurátorem
V případě, že plánujete koupi uměleckého díla jako investici, rozhodně se vyplatí oslovit odborníka, který má v oblasti výtvarného umění přehled a dokáže předvídat vývoj ceny díla konkrétního autora. Pokud si však přejete pořídit obraz, který by měl hlavně vytvořit specifickou atmosféru přímo u vás doma a něco přinášet každý den vám osobně, řiďte se pouze svými pocity. Nemusíte studovat dějiny umění ani číst příručky typu „Jak rozumět obrazům“.
Nepotřebujete jim rozumět a nepotřebujete o nich nic vědět (i když také to je rozhodně obohacující). Stačí se na ně dívat a sami brzy rozpoznáte, které na vás jak působí a jestli těm pocitům, co ve vás vzbuzují, chcete být vystaveni každý den. Mnoho výjimečných a velmi silných děl si vychutnáte v galerii, přesto byste si je doma nikdy nepověsili, protože emoce, které ve vás probouzejí, nemusí být příjemné.
Hledejte po celém světě
Neomezujte se pouze na místní autory a aukční síně. Svět je plný talentovaných tvůrců, kteří svá díla nabízejí často i za nízké ceny jednoduše proto, že nejsou slavní. Hodnota jejich díla pro vás přitom může být nevyčíslitelná v momentě, kdy vám budou přinášet radost nebo nové podněty. Kromě čerstvých absolventů uměleckých škol je také mnoho těch, pro které je výtvarná činnost pouhým koníčkem. V obou skupinách autorů velmi pravděpodobně najdete to, co hledáte, za velmi přijatelné částky, stačí projít internet.
Někdy můžete hledat dlouho, ale vždy se to vyplatí. Laciné reprodukce a neoriginální potisky nabízené obchody s nábytkem spíš interiér degradují, než pozvednou... Pokud navštěvujete výstavy, doma listujete monografiemi slavných tvůrců a rádi byste vlastnili alespoň jeden originál oblíbeného autora, sledujte pravidelně aukce prověřených aukčních domů (na trhu je mnoho padělků) a v případě, že nechcete utrácet statisíce, zaměřte se na menší grafiky. Tak si budete moci dopřát i Čapka nebo Váchala...
Přemýšlejte nad umístěním
Důležité je vzít v úvahu samotné umístění díla, to je někdy vhodné ještě před nákupem. Pokud umístíte malý formát do příliš rozlehlého prostoru, může působit bezvýznamně bez ohledu na velikost autora. Naopak velký kus malý prostor zbytečně zahltí a celkový dojem bude rušivý. Rozměry by tedy měly vždy odpovídat okolnímu prostředí. Dobře působí, když poskládáte různé rozměry, šířky i výšky vedle sebe. Můžete tak zaplnit celou stěnu, ale díky odstupu mezi jednotlivými díly bude výsledek odlehčený, zvláště pokud zvolíte dostatečně širokou paspartu.
Co se týče místností, jde opět pouze o vaše preference. I když asi většina z nás cítí, že v ložnici oceníme lehčí motivy a jemnější barvy než v obývacím pokoji nebo pracovně... Také vyobrazení by alespoň částečně mělo odpovídat zaměření interiéru, abstrakce zimní krajiny bude do moderního městského bytu sedět většinou lépe než olejem malované pole, lesy a zasněžené venkovské chalupy. Ale pokud vás takový romantický obrázek uspokojuje víc, klidně si ho dopřejte. Vy jste v tomto případě jediným arbitrem, který rozhoduje o tom, co je krásné.