20.02.2025
připravila: Anna Martinková
Bývá srdcem domu, a tak není divu, že vrhá-li se někdo do rekonstrukce, klade proměnu kuchyně na přední místo. Ne však v tomto případě. Zde se architekti zaměřili nejprve na podkroví, jehož rekonstrukci pojali jako případovou studii pro definování vizuálního jazyka, kterým bude hovořit celý interiér.
Když si zakladatelé architektonického ateliéru SG Studio, Amy Shakespearová a Mark Gordon, vyhlédli pro svůj nový domov historickou a eklektickou zástavbu čtvrti Ditmas Park, bylo jim jasné, že tenhle projekt bude výzva. Nejen kvůli osobnímu rozměru realizace, ale i vzhledem ke svérázné architektuře domu ve viktoriánském stylu, jehož dispozice je na hony vzdálená prostorovým představám a konvencím 21. století. Možná právě proto k němu architekti přistoupili poněkud netradičně. Nezačali totiž od podlahy, nýbrž naopak od střechy.
Foto: Katherine Marks
Případová studie
Z původně hluchého podkrovního prostoru vytvořili světlé apartmá s ložnicí, koupelnou a pracovním koutem. Základem materiálového spektra se stala přírodní překližka, která byla použita jako obklad a zároveň jako materiál na výrobu atypického nábytku. Jako decentní kontrast k jejím hladkým plochám byl využit bíle lakovaný palubkový obklad a bíle natřené cihlové zdi, které umocnily akcenty i velké plochy ve výrazných odstínech červené, žluté a modré. Sladění a dávkování jednotlivých materiálových struktur a barev bylo v tomto případě naprosto klíčové. Definovalo logiku, podle níž byla navržena zbývající dvě patra domu.
Foto: Katherine Marks
Z ložnice do kuchyně
Dialog materiálů a barevných kontrastů, které zdůrazňují funkci jednotlivých prvků, pokračuje i v prostoru kuchyně. Její základ tvoří skříňkové korpusy IKEA s pohledovými plochami z přírodního barevného linolea a dřevěné dýhy od dánského výrobce Reform. Ty doplňuje šedavý keramický obklad, pracovní deska se vzhledem teraca a lakovaný perforovaný obklad sloužící k zavěšení a vystavení varného nádobí. V kuchyni je stejně jako v ostatních částech interiéru kladen důraz na maximálně efektivní využití prostoru a vytvoření co největší ukládací kapacity. Majitelé zde zjevně tráví hodně času, hostí zde svou rodinu a přátele, a tak nechybí všechny potřebné spotřebiče, včetně malé vinotéky integrované v ostrůvku. Navzdory čitelnému designu a logickému uspořádání prostoru působí překvapivým dojmem spojení jídelní funkce ostrůvku s mycí zónou a naopak relativní upozadění varné plochy, což může být výsledek technických nároků na instalaci digestoře.
Jak to vidím
Foto: Iva Šmídová
Iva Šmídová, interiérová designérkaS puncem originality
Líbí se mi, že se v kuchyni potkávají téměř všechny barvy použité v domě a že zde vytvářejí kompozici navozující dojem estetiky 60. let minulého století. Je osvěžující vidět kreativní prostor, kde se majitelé nebáli použít na dvířka netradiční materiály. Kombinací kuchyňských skříněk z IKEA a dvířek s povrchem z přírodního linolea od jiného výrobce dodali majitelé kuchyni nádech originality, a přitom nemuseli sáhnout hluboko do kapsy. Spojením barevných ploch do větších celků by prostor nicméně dostal modernější ráz. Ráda bych tu viděla i větší plochy v dekoru dřeva, což by kuchyň vizuálně propojilo s ostatními patry domu. Na druhé straně oceňuji použití pracovní desky v dekoru kamene, která přidává kuchyni na vzdušnosti a krásně odlehčuje všechny ty syté barvy na skříňkách. Z estetického hlediska by kuchyni prospělo, kdyby kuchyňské skříňky sahaly až po strop a kdyby stejně tak mohla být kompletně obložená i zeď s digestoří. Prostoru by také pomohlo ukončení skříňky pod malým oknem po druhém šuplíku. Obestavění až po spodní okraj okno zbytečně opticky zmenšuje.
Z funkčního hlediska je kuchyň krásně prostorná, což ocení každý, kdo rád vaří. Z celkového pohledu ale vyplývá, že je varná zóna poměrně daleko od umývací zóny, což může zpomalovat plynulý chod práce v kuchyni.