Slovo Akari označuje v japonštině světlo, ale také fyzickou lehkost. Stejnojmenná kolekce svítidel naplňuje oba významy beze zbytku. Její autor Isamu Noguchi ji kdysi označil za poetickou a pomíjivou, září přitom už téměř sedmdesát let.
12.07.2019 Připravila: Jana Polomová, Foto: archiv redakce
Sochař Isamu Noguchi při své tvorbě často přemýšlel, jak pracovat s uměním tak, aby naplňovalo společenské i praktické funkce. V padesátých letech výrazně ovlivnil tehdy vzrůstající trend organického designu a dodnes mnoho z jeho prací, které jsou součástí sbírek významných galerií a muzeí, inspiruje umělce a designéry po celém světě. Mezi Noguchiho nejznámější díla patří série svítidel Akari Light Sculptures.
Světelné sochy kombinující jednoduchou japonskou estetiku s principy moderního umění a designu začal navrhovat už ve 40. letech v New Yorku, ale až v roce 1951, během jedné ze svých cest do Japonska, dotáhl svou vizi k dokonalosti. Navštívil tehdy Gifu, město proslulé výrobou papírových slunečníků a luceren, a inspirován lucernami osvětlujícími noční rybolov na řece Nagara načrtl první dva modely Akari. V následujících letech vytvořil více než 100 typů zahrnujících stolní a stojací lampy i závěsná svítidla ve výšce od 24 do 290 cm. Každý kus je dodnes vyráběn ručně v dílně Ozeki, tradiční rodinné společnosti v Gifu, počínaje výrobou papíru washi z vnitřní kůry moruše.
Při výrobě jsou používány původní dřevěné formy navržené Noguchim. Nejprve je přes ně natažen bambus tvořící tvar objektu. Papír je rozřezán na široké nebo úzké pásy v závislosti na velikosti a tvaru lampy a následně je nalepen na obě strany rámu. Když lepidlo zaschne, vnitřní dřevěná forma se demontuje a odstraní. Výsledkem je pružná papírová forma, která může být složena a zabalena pro přepravu do speciálních plochých krabic, což je výrazně ekologičtější než přeprava složených kusů. Konstrukci tvoří skládací patentovaný kovový systém. Všechny světelné skulptury Akari označuje stylizované logo slunce a měsíce, vycházející z odpovídajících japonských znaků. Právě tento symbol zaručuje autenticitu původu každého kusu, stejně jako charakteristické kouzlo jemného rozptýleného světla, které trvá.
Isamu Noguchi (1904–1988)
Narodil se v Los Angeles americké spisovatelce a japonskému básníkovi. Převážnou část dětství strávil v Japonsku, ale do USA se vrátil kvůli studiu a po maturitě nastoupil k sochaři Gutzonu Borglumovi. Ten mu však záhy doporučil, aby šel raději studovat medicínu...
Isamu tedy nastoupil na Columbia University, ale vydržel tam jen necelé tři roky. Během studia začal totiž navštěvovat večerní kurzy umění na Leonardo da Vinci Art School a svými pracemi nadchl ředitele školy natolik, že mu uspořádal samostatnou výstavu. Na základě tohoto prvního velkého úspěchu se Isamu definitivně rozhodl být sochařem, založil vlastní ateliér, hojně vystavoval a pracoval na zakázkách bohatých podnikatelů a celebrit. Věnoval se také průmyslovému a interiérovému designu, zahradní architektuře a kostýmnímu výtvarnictví. Vystřídal přitom mnoho uměleckých stylů, inspiraci totiž vyrážel čerpat do světa, především do Asie a Evropy, kde se nechal unášet rozmanitými vlivy nejrůznějších kultur a časů.