Přední slovenská sklářská výtvarnice Gordana dává do své tvorby celé své srdce. Kombinací talentu a osobnosti vznikají pod jejíma rukama neuvěřitelné kousky. Jsou stejné jako ona - autentické a odvážné.
07.05.2019 Připravila: Dana Klomínková, Foto: archiv redakce
V tématech její tvorby jsou patrné stopy každodenního života, ale i fascinace mořem, a to zejména podmořskými hlubinami, které obdivuje pro jejich silnou energii, krásu, a dosud neprobádané tajemno. Zdatně experimentuje s barvou skla, příměsemi i tvary. Budoucí majitelé si tak mohou být jistí, že vlastní originální umělecké dílo.
„Svá díla vytvářím technikou lehaného skla, při čemž do roztaveného materiálu vkládám barevné pigmenty v kombinaci s čistým zlatem a platinou,“ říká Gordana. „Vždy mě fascinovalo, jak se dá díky harmonii barev a tvarů změnit prostý dům na útulný domov. Líbí se mi překračovat běžnou představivost a tvořit ze skla vše, u čeho by si málokdo dokázal představit, že vůbec lze touto technikou vytvořit. Mám tím na mysli stolky, zástěny, dveře, schody, povrchové krytiny, lišty a mnoho dalšího,“ dodává výtvarnice.
Její tvorba i celý život je založen na sedmi základních hodnotových pilířích. Mezi nimi jsou základní lidské hodnoty, jako je přátelství, láska k bližnímu, pokora a rodina. Odkaz těchto hodnot se odráží v každém díle a přenáší se tak následně na majitele.
První setkávání se sklem Gordana zažívala v ateliéru, kam ji od jejích pěti let brala teta, malířka, která malovala na sklo velmi těžkou technikou. Od dětství tak směřovala k umělecké tvorbě, v níž se postupem času propracovala až ke sklu. To pro ni představuje materiál, který jí dává volnost v tvoření a skrze něj může plně vyjádřit své pocity.
„Vždy se snažím vložit do díla kus svého srdce a vdechnout mu duši,“ říká výtvarnice. Práce se sklem rozhodně není snadná a někdy může být i nebezpečná, fyzická i psychická síla je tedy nezbytností umělce.
Její díla mají ve své sbírce například papež Benedikt XVI., britská královna Alžběta II, princ Albert II. a další státníci a významné osobnosti, jako jsou Larry King nebo Herbie Hancock. Gordana pořádá každoročně desítky samostatných výstav a svou tvorbou se účastní řady projektů a charitativních akcí. Je držitelkou Zvláštní ceny mezinárodní poroty v italském městě Grottamare na festivalu Perla Adrie (2013), Zvláštní ceny mezinárodní kritiky na mezinárodním festivalu v Porto Sant Elpidio (2014, 2015) a dalších. Originální ceny vytvořila i pro soutěž Golfista roku, pro amatérské lyžaře v soutěži ČT sport na vrchol a pro herecké legendy v rámci plzeňského festivalu humoru Komedy Fest 2018.
Její osobitou tvorbu, interiérové prvky, skleněné obrazy a různé doplňky ze skla je možné vidět v Bratislavském ateliéru nebo v dvoupatrové galerii Gordana Glass v Dušní ulici na Praze 1, která byla otevřena v roce 2016.
Gordana se narodila v německém Mannheimu chorvatským rodičům. Dětství strávila v Chorvatsku a od roku 1999 žije se svou rodinou na Slovensku. Vystudovala textilní výtvarnictví na vysoké škole v Záhřebu, malbu u akademického malíře Josipa Marinkoviće a v letech 1994 - 1998 módní návrhářství na italské soukromé škole Callegari.
Letos Gordana slaví 20 let tvorby svých skleněných umělecký děl. K této příležitosti uspořádala ve své galerii v centru Prahy velkolepou vernisáž, na kterou jí přišli poblahopřát i velvyslanci Slovenska, Chorvatska a Indie. Zároveň se brzy chystá vydání nového katalogu.
Galerie Gordana Glass, Dušní 15, Praha 1 – Josefov, www.gordanaglass.com