Trend, který je ve světě velmi oblíbený, nabírá na intenzitě i u nás a za srdce bere nejen umělce a architekty. Je blízký lidem, kteří se dobře cítí v prostředí továrních hal a průmyslových provozů.
13.01.2017 Připravila: Lenka Saulichová, Foto: archiv redakce
ZROD INDUSTRIÁLNÍHO STYLU
Industriálně laděné interiéry mohou mít ryzí základ. Na něm se kdysi zrodily v Londýně či New Yorku, když se rozhodovalo o dalším osudu starých opuštěných továren a skladišť poblíž městských center.
Umělci, architekti a designéři v nich rozvinuli nový koncept interiérového stylu. Industriální styl charakterizují velké prostory bez vnitřního členění s vysokými stropy, velkými tabulkovými okny, neomítnutými stěnami, betonovými podlahami, odhaleným potrubím a elektroinstalacemi a nezakrytými kovovými konstrukcemi. To vše doplněné jen nezbytným minimem funkčního a praktického interiérového vybavení.
Zdařilý industriálně vyhlížející interiér však můžete vytvořit i z bytu s otevřenou dispozicí bez zdí a příček s vysokými stropy, kam můžete vestavět patro. Stejně tak jsou pro indu striální styl jako stvořené loftové a mezonetovém interiéry.
PROTI PONUROSTI! Neutrální barevný základ můžete prozářit akcenty sytých a jasných barev. Ponurosti interiéru se vyhnete také zajištěním dostatečného přístupu denního světla. Aby monochromatický interiér (například v šedých tónech) získal na plastičnosti, střídejte světlejší a tmavší odstíny.
Industriálního stylu se však nemusíte zříkat ani v případě běžného bytu. Díky aplikaci některých typických prvků se vám může podařit stávající prostory provzdušnit a opticky zvětšit. Stačí omezit nábytkové vybavení na minimum, zbavit se zbytečných doplňků a dekorací a odstranit okenní stínění.
TYPICKÉ PRVKY
Industriální styl nic nepředstírá, proto ponechte materiály, konstrukční i instalační prvky v jejich původní neuhlazené podobě – neomítnuté cihly, betonové stěny, kovové trubky i kabely vedení. Přiznejte železné i dřevěné trámy a sloupy. Nechte vystoupit kov – především matný se stopami opotřebení.
Abyste se vyhnuli zcela naturálnímu výrazu továrny v té nejbrutálnější podobě, kombinujte kovové prvky s dřevem, kamenem, přírodní kůží a sklem. Nábytek volte jednoduchý bez zbytečných příkras v ostrých a nekomplikovaných liniích.
Například deska jídelního stolu může svým povrchem připomínat pracovní ponk, konferenční stolek nahradí dřevěná bedna a k ukládání věcí dobře poslouží plechové skříňky z továrních šaten či kovové zásuvkové kartotéky.
Historie loftů sahá až k počátku 20. století, kdy umělci a bohémové předělávali továrny na byty. Od 60. let jsou postindustriální prostory spojovány se svobodou a individualismem
Chcete-li dosáhnout jemnějšího výrazu industriálního prostředí, kombinujte staré předměty s novým vybavením. Ale nebojte se ani staré předměty zapojit znovu do služby zcela novým způsobem.
Se starých trubek vytvořte třeba věšák. Dejte si velmi záležet na vhodném osvětlení. Industriálnímu stylu sluší tovární lampy, reflektorová svítidla a jednoduché kovové pracovní lampičky. S doplňky a dekoracemi to ale nepřehánějte.
Ovšem jejich vhodným výběrem a citlivým začleněním můžete mnohdy chladný a neosobní prostor proměnit v útulný a stylově dokonalý interiér. Samozřejmě, doplňky by měly stylově odkazovat na svůj industriální původ. Do betonových či plechových květináčů sem můžete začlenit i rostliny.