25.11.2019
připravila: Jana Polomová
Pravděpodobně neexistuje legendárnější úložný systém než Haller od USM. Švýcarská kvalita, důraz na udržitelnost, vysoká modularita a absolutně nadčasová estetika jsou hodnoty, pro které si jej oblíbili významní architekti i koneční uživatelé. O kurátorech stálých sbírek moderního umění a designu nemluvě...
Švýcarská rodinná firma USM byla založena v roce 1985 zámečníkem Ulrichem Schärerem. Hodnoty, které tehdy nastavil, zodpovědně udržuje už čtvrtá generace. Přestože od té doby USM neustále vylepšuje technologii výroby, preciznost a spolehlivost jsou zde důležitějším kritériem než kvantita. Neuvěřitelná modularita není v tomto případě rozmarem, ale filozofií společnosti, která věří, že změna je jedinou konstantou v našich životech. Udržitelnost, na kterou v současnosti z pochopitelných důvodů klade důraz stále více výrobců, byla v USM základním principem už v době založení.
Foto: archiv redakce
Veškeré produkty by měly udržet funkční i estetickou kvalitu desítky let, aby nemusely být často nahrazovány. Také při výrobním procesu je produkováno minimum emisí a snižována energetická náročnost. Způsob výroby je zde neustále kontrolován a podřizován vysokým ekologickým standardům a produkty jsou z 80 % recyklovatelné. Firma navíc obdržela od společnosti Greenguard certifikát dokládající, že nábytek má nízké emise i v uzavřených prostorách, a pobyt s nimi v domácnosti nebo kanceláři je tedy zdravější a bezpečnější. Sídlo a továrna světově uznávané značky se dodnes nachází v Munsingenu. V 60. letech minulého století nechal zástupce třetí generace Paul Schärer přestavět prostory firmy za pomoci stavebnicového konstrukčního systému architekta Fritze Hallera, jehož flexibilita umožňovala přizpůsobovat se výrobním procesům v čase.
Foto: archiv redakce
Základem konstrukce byl sofistikovaný kulový kloub, na který v roce 1965 získali Paul Schärer a architekt projektu Fritz Haller patent. Nakonec se stal inspiračním momentem návrhu nábytku dnes známého pod označením Haller, který měl původně sloužit pouze jako vybavení kancelářských prostor firmy. Brzy však získal pozornost odborných médií i mladých designérů a začal být vyráběn sériově. Společnost USM byla přejmenována na USM Modular Furniture a místo kovových součástek začala vyrábět nábytek. Ikonický úložný systém tvoří v základní podobě jen tři části – koule, která má funkci spojovacího kloubu, trubky tvořící rám a desky z lakovaného ocelového plechu dostupné ve 14 originálních odstínech, které tvoří police, zásuvky, stěny i dveře nábytku. Všechny jednotlivé části lze přitom využívat stále novým způsobem. Dokonce lze komponenty vyrobené v 60. letech a kdykoliv později snadno kombinovat s aktuálně vyráběnými díly. Série USM Haller se dokázala prosadit v oblasti posedlé ideou „nového produktu“, přestože navzdory všem trendům dodnes odvážně prezentuje, že neexistují žádné nové produkty, ale jen nové konfigurace.
Fritz Haller (1924–2012)
Švýcarský architekt a designér nábytku je považován za průkopníka průmyslové výstavby a integrálního plánování. Od roku 1943 pracoval v několika architektonických studiích ve Švýcarsku a Nizozemsku, než se v roce 1949 osamostatnil a pracoval pouze se svým otcem architektem.
Foto: archiv redakce
Od roku 1966 úzce spolupracoval se stavebním výzkumným ústavem Konrada Wachsmanna na University of Southern California v Los Angeles a od roku 1977 až do počátku 90. let byl profesorem na fakultě architektury university v Karlsruhe, kde vedl nejprve Institut pro projektování budov – pozemní stavitelství a design a později Institut pro průmyslovou výstavbu. Nábytkový systém USM Haller navrhl ve spolupráci s Paule Schärerem jr. v roce 1963. Série byla oceněna mnoha cenami (např. Best Design in Steel nebo Swiss Sustainability Award) a je součástí sbírek mnoha muzeí a galerií po celém světě včetně proslulé MoMA v New Yorku.