Při vymýšlení nových nápadů nejčastěji vychází ze svých osobních postřehů. Inspiruje ho právě to, co z hlediska designu nefunguje správně, není praktické nebo by šlo vymyslet lépe – takovým způsobem pracuje designér Jiří Krejčiřík pro nedávno vzniklou, svým portfoliem unikátní značku Napadlome.
06.11.2017 Připravila: Veronika Motyčková, Foto: archiv redakce
Jako jehly v kupce sena jsem si na podzimním Designbloku všimla prezentace nové značky a internetové galerie v jednom a jejího designéra Jiřího Krejčiříka, který se věnuje především designu nábytku a bytovým doplňkům. Jeho pojetí je minimalisticky neotřelé, variabilní a precizní.
Jak byste charakterizoval rukopis designu, který navrhujete pod značkou Napadlome?
Asi se nedá říct, že se snažím vytvořit rukopis. Každý produkt má svou tvář a funkci, kterou je ovlivněn. Tudíž, jednotlivé produkty mají spíš určitou vizuální příbuznost, která vychází z mého přístupu k navrhování. U produktů, které mají být praktické a užitečné je to snaha vytvořit esteticky kvalitní předmět, který zároveň plně vyhovuje svému účelu. U produktů, jejichž primárním účelem není funkčnost, mohu projevit víc emocí, čímž se zároveň výrazněji projevuje i můj rukopis.
Jakému designu se věnujete nejvíc?
Se svými kolegy se soustředíme především na nábytek a bytové doplňky. Snažíme se vytvořit portfolio produktů, které bude obsahovat jednak účelové věci jako například stojan na psací potřeby a organizér pod LCD.
Zároveň však nabízíme i limitované a exkluzivní produkty, jakými je třeba sada křišťálových mís Un/Balance, které jsou ručně foukány do bukových forem a následně ručně broušeny a leštěny. Naopak jejich podstavce jsou frézovány pomocí CNC obráběcích strojů ze dřeva nebo mramoru.
Jakým způsobem nové produkty vznikají?
Při vymýšlení nových nápadů nejčastěji vycházím ze svých osobních postřehů. Inspiruje mě to, co podle mého názoru z hlediska designu nefunguje správně, není praktické nebo by šlo vymyslet nějak lépe. Konkrétním příkladem může být náš produkt Platforma – organizér pod LCD, který mimo jiné, řeší i nesprávný úhel pohledu uživatele na monitor.
Vždy jsem si monitor podkládal knihami a rozčiloval mě neorganizovaný chaos papírků, vizitek a psacích potřeb na pracovním stole, což je přesně to, co řeší organizér Platforma.
S jakými materiály pracujete nejraději?
Nejblíž mám ke dřevu a sklu. Důvodem je asi především to, že se téměř denně pohybuji v kruhu řemeslníků nebo sklářů a tím mě tyto materiály přirozeně i nejvíc inspirují. Nicméně, nerad bych se omezoval jen na dřevo a sklo. Momentálně jsme ve fázi hledání vhodné aplikace recyklovaného plastu od výrobce, který plastový odpad zpracovává na velkoformátové desky a nabízí je v několika barevných kombinacích.
Jaké materiály mají podle vás budoucnost?
Myslím si, že budoucnost je určitě v udržitelnosti. Tendence využívat přírodní materiály, recyklovat odpad a využívat průmyslový odpad je v současném designu silná. Bohužel zájem firem a jejich motivace je stále slabá. Motor motivace je pochopitelně v zisku a iniciativa nás designérů je důležitá, nicméně nedostatečná. Velké firmy moc nezajímají globální problém, zajímá je zisk, za což je samozřejmě nemůžeme nějak odsuzovat. Jejich spoluúčast na zájmu k udržitelnosti je však nezbytná, nicméně nestačí je pošťuchovat zdola, důležitá je motivace shora. Doufám ale, že se i toto se brzy prolomí...
Navrhujete své vlastní produkty, nebo vytváříte i design na míru?
Věnujeme se obojímu. Máme vlastní kolekci a vytváříme i návrhy na přání zákazníků. Většinou to funguje tak, že zákazník přijde s tím, že se mu líbí nějaký z našich produktů, ale chtěl by exkluzivní řešení pro daný interiér.
Jak vlastně začínala značka Napadlome a kde je dnes?
S nápadem založit značku Napadlome za mnou přišel Ivan Kraner, který si mě tehdy vybral jako designéra poté, co ho oslovila moje jídelní sestava Langskip&Leidangskip.
Přestože se Ivan primárně věnuje marketingu, založením značky Napadlome si plní svůj jeden velký sen. V našem týmu řeší Ivan převážně obchod a Jana se pak stará o navazování spolupráce a o naši online prezentaci. Díky tomu mám já jako designér víc prostoru na kreativitu a mohu se plně soustředit na navrhování našich produktů. Fungujeme teprve krátce, ale přesto se nám už povedlo naše produkty dostat do předních designových obchodů v Praze. Máme za sebou účast na loňském Designbloku nebo dubnovém Zlínském Design Weeku. Do budoucna určitě připravujeme další spolupráci, ale chystáme i nové produkty.
***
MgA. JIŘÍ KREJČIŘÍK
-
vystudoval produktový design na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni
-
v roce 2012 obdržel za svou bakalářskou práci Cenu děkana, Cenu generálního ředitele Národního technického muzea v Praze a byl nominován na Národní cenu za studentský design
-
v roce 2015 se umístil mezi šesti výherci v mezinárodní soutěži iF Hansgrohe design prize se svou diplomovou prací
-
absolvoval pětiměsíční studijní stáž na prestižní The Royal Danish Academy of Fine Arts School of Design v dánské Kodani
-
v roce 2015 založil společně s Ivanem Kranerem (na fotografii vpravo) autorskou značku Napadlome
-
pracuje také jako designér ve studiu Ronyho Plesla
NAPADLOME
Spoluzakladatele Jiřího Krejčiříka a Ivana Kranera skvěle doplňují produktová manažerka Jana Trávníčková a grafický designér Jan Buchtela. Pod názvem Napadlome představují autorský design a nabízejí unikátní, lokálně vyráběné produkty s cílem harmonického propojení estetiky a praktičnosti.
KONTAKT: NAPADLOME, tel.: 725 965 318, e-mail: info@napadlome.com, www.napadlome.com