20.11.2019
připravila: Jana Polomová
Podle učitelů Bauhausu je nejdůležitější vlastností designéra poctivost, proto mají materiály odrážet pravou povahu objektů i budov bez ohledu na svou estetiku.
Touha po jednoduchosti a efektivitě se promítla také do typografie. V roce 1925 inicioval Herbert Bayer, mistr dílny tisku a reklamy v Desavě, psaní malými písmeny: „píšeme vše malými písmeny, protože tím šetříme čas. a navíc k čemu 2 abecedy, když lze s pomocí jedné dosáhnout téhož? proč velkými písmeny psát, když se velkými písmeny nedá mluvit?“
Foto: archiv redakce
Bauhaus velmi výrazně ovlivnil přístup Steva Jobse a podobu všech produktů společnosti Apple. Jeho vizí byla maximální jednoduchost, která se vymykala tehdy běžnému průmyslovému a bezduchému vzhledu spotřební elektroniky. Kladl důraz na celkový kontext, a nechal proto mj. navrhnout i speciální bezpatkové písmo Bauhaus, které bylo používáno na propagačních materiálech Apple. V současnosti je deset produktů Apple – včetně iPodu první generace – součástí stálé kolekce MoMA v New Yorku.
Foto: archiv redakce
V rámci hnutí se pořádaly tematické kostýmové večírky i taneční a divadelní představení. Celé týdny vznikaly extravagantní kostýmy a speciální paruky a na jevišti byly uvedeny tituly jako Triádový balet, který byl groteskní směsí tance, činohry a pantomimy, nebo parodie na pokrok a techniku pod názvem Figurální kabinet.
Foto: archiv redakce
Švýcarský malíř a reformní pedagog Johannes Itten se v roce 1919 chopil role ezotericky laděného zenového mistra. Do Bauhausu přinesl učení sekty mazdaznan a k jeho učebním metodám patřila nejen tělesná a dechová cvičení, ale také neovladatelné výbuchy vzteku ve chvílích, kdy žáci zcela neplnili jeho pokyny. Po sporu s Gropiem v roce 1923 Bauhaus opustil.
Foto: archiv redakce
Nejslavnější umělecká škola celé moderny byla ve 30. letech nacisty označována jako bolševická, dekadentní a kosmopolitní. Vadily jim ploché „málo německé střechy“. V 50. letech zase soudruzi z NDR tvrdili, že tato škola „vede přímo k destrukci architektury“, ale zbourat její budovu se neodvážili.