Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

TON

Český design opět míří do Milána

31

Na jedné z největších světových přehlídek designu Milan Design Week 2018 se v týdnu od 17. do 22. dubna 2018 představuje design. U příležitosti 100. výročí založení Československa, připravila Česká centra ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze výstavu „The Story of Czech Design. From cubism to 21st century“, nabízející průřez vývojem designu v českých zemích. Návštěvníci budou mít příležitost pochopit život jedné malé země v centru Evropy prostřednictvím předmětů, které utvářejí její kulturní a civilizační paměť. Premiéra této výstavy proběhne v Miláně, následují další evropské destinace. Více než roční putování vyvrcholí v roce 2019 v Německu.

18.04.2018 Připravila: redakce , Foto: archiv redakce

PŘÍBĚH ČESKÉHO DESIGNU

Výstava The Story of Czech design s podtitulem From Cubism to the 21st Century vznikla při příležitosti 100. výročí oslav republiky. Pozoruhodný projekt Českých center a Uměleckoprůmyslového musea v Praze (UPM) nabízí příležitost podívat se na uplynulé století optikou historie designu. 
Exkluzivní místo na výstavě mají též kubistické objekty, a další předměty užitého umění z první poloviny 20. století, které zpět do života vrátila společnost Modernista.

Světová premiéra výstavy se uskuteční v Českém centru Milán v rámci Milano Design Week (17. 4. - 22. 4. 2018). Z Itálie pak dále putuje do polského Muzea designu na zámku Cieszyn. Následuje chorvatský Záhřeb. Její uvedení proběhne v rámci Zagreb Design Week, a to ve spolupráci se Zastupitelským úřadem ČR.  Další zastávkou je Francie. V místě samotného vyhlášení Československého státu (dnes sídlo Českého centra Paříž) bude výstava otevřena od 7. 6. do 30. 8. 2018. Ve druhé polovině roku je v plánu její uvedení v Helsinkách (Helsinki Design Week), následuje Sofie, Budapešť a Bratislava. V roce 2019 se chystá uvedení v Německu.

IVA KNOBLOCH, KURÁTORKA UPM:

“Výstava navazuje na reprezentativní publikaci Design v českých zemích 1900-2000, kterou vydalo Uměleckoprůmyslové museum v Praze, ve spolupráci s vydavatelstvím Academia. Publikace poprvé souhrnně přibližuje vývoj designu v českých zemích. Seznamuje s pestrou sítí lidí, spolků, výrobních subjektů a dalších institucí, které se designem zabývaly a dosud zabývají.“

Výběr sestává z kolekce ikon českého designu – předmětů, které jasně prokázaly svou nadčasovou kvalitu mimo jiné i tím, že se stále, či znovu vyrábějí. Expozici doplňuje brožura vycházející z již zmiňované knihy, která zachycuje stoletou historii designu v českých zemích.

NA VÝSTAVĚ V MILÁNĚ 

Mezi vystavovanými díly nebude chybět klasika českého designu židle Ton, kolo Favorit z 50. let nebo slavná sada karafy a sklenic Adolfa Matury, oceněná ná zlatou medailí na milánském trienále v roce 1960. Exkluzivní místo na výstavě mají též kubistické objekty, a další předměty užitého umění z první poloviny 20. století, které zpět do života vrátila společnost Modernista.

dóza Krystal od Pavla Janáka

Zazáří slavná dóza Krystal od Pavla Janáka, proslulá židle od Vlastimila Hofmanna, nezaměnitelné křeslo do Jindřicha Halabaly nebo hračky od Ladislava Sutnara.

křeslo Halabala - Exkluzivní místo na výstavě mají též kubistické objekty, a další předměty užitého umění z první poloviny 20. století, které zpět do života vrátila společnost Modernista.

RADKA NEUMANNOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA MILÁN: 

“Tvorba Adolfa Matury nebo Ježkovy dekorativní předměty se do Milána vlastně vracejí. Naposledy zde byly k vidění v roce 1960. Tehdy zde Československo doslova excelovalo a naši designéři se domů vraceli ověnčeni desítkami ocenění, které získali na prestižní triennální přehlídce designu a architektury.“

Vedle ikonických exponátů budou vystaveny i obyčejné, drobné předměty každodenního života. Například kapesní nůž „rybička”, verzatilky, nafukovací hračky Fatra od Libuše Niklové a celá řada další „všedních unikátů“.

Vedle ikonických exponátů budou vystaveny i obyčejné, drobné předměty každodenního života - například kapesní nůž „rybička”

Expozici uzavírá tvorba  Ronyho Plesla (pivní sklenice pro Pilsner Urquell) a ukázky zbrusu nové vizuální identity firmy Primeros od Jakuba Korouše, Matěje Chabery a Tomáše Brousila, za kterou obdrželi Cenu Czech Grand Design 2017 v kategorii „grafický design“. Koncept projektu vytvořilo studio Qubus design studio (Jakub Berdych Karpelis, Josef Tomšej), Iva Knobloch (UPM), Štěpán Malovec a Sandra Karáscony (Česká centra).  

THE STORY OF CZECH DESIGN

17. 4. – 22. 4. 2018

Galerie Českého centra Milán, via G.B. Morgagni 20, Milano 20129

0 Diskuze

Newsletter
Poslat článek na email



* pole s červeným zvýrazněním jsou povinná


Související články

Rudolf Kämpf / porcelánová série SOLO (Antonín Tomášek a David Síla)

Ceny Czech Grand Design odhalily nominace za rok 2020

Umyvadlová skříňka z řady Variante a doplňková skříň, obě s čely v lakovaném provedení, cena od 8 090 Kč

Kvalita koupelnového nábytku se prosadila

Značka Vipp se drží kovu od čtyřicátých let až do současnosti. Ať jde o ikonické odpadkové koše, kuchyňský i koupelnový nábytek, osvětlení, doplňky, nebo dokonce rychlovarnou konvici, kov vždy dominuje. Nedávno se ovšem značka rozhodla své pole rozšířit a překvapila kolekcí čalouněného nábytku.

Představujeme dřevo ve VIP provedení



Právě v prodeji




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2021 Moderní byt Kontakt

RSS Tisk GDPR