Když si Arne Jacobsen při jedné rodinné večeři jen tak čmáral na ubrousek, nemohlo být výsledkem nic menšího než prazáklad ikonické skandinávské značky Stelton. Série Cylinda Line, která z oné kratochvíle tehdy vzešla, se proslavila po celém světě a předurčila podobu stolování hned několika generací včetně té současné.
Ještěže toho večera nepodávali chutnější moučník... Třeba by Cylinda Line vůbec nevznikla a my bychom tak téměř jistě neznali ani samotný Stelton. Tato kolekce je totiž zásadním počinem v historii firmy, která se začala psát v roce 1960. Niels Stellan Hom a Carton Madelaire byli tehdy nepříliš úspěšnými prodejci sportovní obuvi a nábytku, když se doslechli o malé dánské továrně Forevejle zaměřené na výrobu nerezového nádobí, které tou dobou bylo v Dánsku velmi oblíbené.
Oba přátele materiál naprosto okouzlil a začali proto s prodejem nerezových omáčníků, jež se staly velkým hitem i v mnoha dalších zemích včetně USA, kde se v designových buticích a obchodních domech prodávaly často i za desetinásobek běžné ceny. Stellan a Carton tehdy spojením svých křestních jmen vytvořili dnes už světově uznávanou skandinávskou značku Stelton. Charakteristická estetika jejich produktů však vznikla až o pár let později. Teprve Peter Holmblad, původně manažer a brzy i majitel firmy, měl totiž silné výtvarné cítění. Sám navrhl vizuál obalů i katalogů, ale dobře si uvědomoval, že to nestačí a bez výjimečného designu produktů se Stelton na trhu dlouho neudrží – v době rostoucího zájmu o nerezové nádobí bylo totiž konkurence stále víc. Naštěstí byl jeho nevlastním otcem samotný Arne Jacobsen. Tehdy už věhlasný designér a architekt kývl na nabídku navrhnout konvice na čaj, kávu a další nádobí a doplňky z nerezové oceli.
Důraz přitom kladl na myšlenku harmonie vzešlé z provázání detailů každého kousku, jejich vzájemné vizuální komunikace, a jak později prozradil, základní idea přišla nečekaně (i když příznačně) u jídelního, a ne pracovního stolu. Trvalo však ještě tři roky, než se rozvinul celý sortiment, který byl nakonec uveden na trh v roce 1967. Kolekce byla totiž pro tehdejší výrobce oceli skutečnou konstrukční výzvou. Jacobsen nepřekvapivě trval na každém detailu a dosažení dokonalého válcového tvaru. Společnost Danish Steel tehdy kvůli tomu vyvinula zcela nový systém ohýbání a svařování ocelového plechu, spoje totiž musely být samozřejmě neviditelné...
„Série Cylinda Line svou konstrukcí dokonale ztělesňuje Jacobsenovy modernistické ideály. Charakteristická je pro ni jednoduchá forma, eliminace zbytečných zdobných prvků, důraz na funkčnost, materiál a práci s ním. Válcovitý tvar převzatý i do dalších kolekcí se rychle stal poznávací značkou výrobce“
Každý kousek z kolekce byl zabalen jako sběratelský předmět v krásném válcovitém obalu, který navrhl také sám Jacobsen. V roce vydání získala série prestižní ocenění ID Prisen v Dánsku a hned další rok International Design Award amerického institutu interiérů.
Následně se celá firma transformovala z lokálního řemesla na průmyslového výrobce a do roku 1970 rozjela výrobu ve třech továrnách, pro které bylo i při maximálním provozu náročné uspokojovat celosvětovou poptávku po sérii. Ta se s úspěchem prodává i dnes, kdy už je součástí stálých sbírek mnoha galerií a muzeí včetně MoMA v New Yorku nebo londýnského Victoria and Albert Museum. Právě letos slaví 50. let a jako dárek získala barevné provedení v pastelových odstínech. Dostupná je však pořád také ve své zcela původní podobě z leštěného nerezu, která určila dosud nepřekonaný styl celé značky.
***
ARNE JACOBSEN (1902–1971)
Absolvoval architekturu na Dánské královské akademii výtvarných umění, ale ještě jako student získal své první ocenění za design židle. Zcela symbolicky… Přestože byl úspěšným autorem mnoha staveb, které jsou dnes řazeny do meziválečné moderny (např. divadlo Bellevue, hotel SAS Royal v Kodani, Národní banka v Dánsku a mnoho dalších), nejvíc se totiž proslavil právě návrhy židlí a křesel. Mnoho nábytku i doplňků včetně textilií nebo tapet, z nichž většinu navrhl již před víc než půl stoletím, je dosud vyráběno a úspěšně prodáváno. Stěžejní myšlenkou jeho tvorby bylo heslo „od komplexnosti k jednoduchosti“, které je v plném souladu s nadčasovostí jeho práce.